Zostań członkiem Towarzystwa DuoDopa

Pytanie do specjalisty

Pytanie:

Witam.Moje pytanie dotyczy tego, jak długo można stosować leczenie madoparem i co dalej...?

Odpowiedź specjalisty:

Witam,

w leczeniu choroby Parkinsona preparaty lewodopy (m.in. Madopar) cały czas są "złotym" standardem. Choroba Parkinsona jest chorobą przewlekłą i stopniowo postępującą, dlatego leczenie preparatami lewodopy również jest przewlekłe i wymagające dostosowywania dawek przez lekarza prowadzącego, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Odpowiadając na Pana pytanie należałoby stwierdzić, że leczenie preparatami lewodopy w chorobie Parkinsona powinno się kontynuować tak długo, jak długo pacjent odnosi korzyści z takiego leczenia.

Pytanie:

Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy infuzyjnego podawania duodopy lub apomorfiny u chorego z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Piszę w imieniu mojego 68-letniego wujka, który przeszedł dwa zabiegi na korze białej i odradzono mu, ze względów medycznych, choć przypadała jego kolej, zabieg wszczepienia stymulatorów. Wujek na ten moment przewraca się nawet kilka razy dziennie, bywają dni kiedy nie jest w stanie wstać z łóżka, ma duże problemy z połykaniem leków oraz wiele innych, charakterystycznych dla tego etapu choroby objawów.
Bardzo proszę o odpowiedź na pytania nas nurtujące:
— Kto uruchamia procedurę infuzyjnego podawania leku? Czy jest to neurolog, neurochirurg prowadzący, inny specjalista bądź jednostka?
— Jakie są ośrodki referencyjne stosujące tę procedurę?
— Może jesteście państwo w stanie podać konkretne osoby/specjalistów, z którymi należy się skontaktować?
— Czy w ogóle na obecnym etapie zaawansowania programu jest szansa na udział w nim?
Dziękuję za informacje dotyczące tej kwestii.

Odpowiedź specjalisty:

Otrzymujemy wiele pytań dotyczących dostępności nowych metod infuzyjnych w chorobie Parkinsona. Przesyłam link do listy placówek w Polsce, które mogą kwalifikować pacjentów do tych metod leczenia:
http://stronaparkinsona.pl/lista-placowek/

Pytanie:

Dzień dobry

Bardzo proszę o informacje dot. metody podskórnej leczenia Parkinsona. Czy jest ona refundowana i w jakich ośrodkach jest wykonywana? Jak dotrzeć do tego leczenia"
Dziękuję

Odpowiedź specjalisty:


Szanowna Pani,

Od maja br. obie metody leczenia zarówno ciągłymi wlewami dojelitowymi przez PEG żelu z lewodopą jak i podskórnego ciągłego wlewu apomorfiny w chorobie Parkinsona są refundowane przez NFZ w ramach programu lekowego "Leczenie zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona". Oto link do szczegółów dotyczących tego programu: www.gov.pl/zdrowie/choroby-nieonkologiczne

Ośrodki zajmujące się leczeniem choroby Parkinsona w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu, które mają podpisane umowy z NFZ na wspomniany program lekowy mogą już kwalifikować pacjentów.